Mosiądz
18 maja 2018

Mosiądz jest to stop miedzi z cynkiem oraz niekiedy z innymi metalami takimi jak ołów, aluminium, krzem, chrom, cyna, mangan i żelazo. Jego gęstość waha się w granicach 8,4 – 8,7 kg/dm3, w zależności od składu. Jest nieznacznie cięższy od stali. Jego kolor jest zależny od zawartości cynku ( maksymalnie jest to 45%) Przy bardzo dużej ilości cynku jest on pomarańczowożółty, a przy mniejszej ilości kolorystycznie zbliża się do naturalnego koloru miedzi. W zależności od składu chemicznego mosiądz topnieje w temperaturze ok. 1000 stopni Celcjusza.

Wyróżniamy kilka rodzajów mosiądzu:

– jednofazowy – zawierający do 30% cynku. Cechuje go świetna plastyczność w temperaturze pokojowej. Przerabia się go na zimno. Jego twardość i wytrzymałość wzrasta wraz z zawartością cynku.

– dwufazowy – zawiera ponad 30% cynku. Im więcej cynku tym większa twardość i wytrzymałość, ale mniejsza plastyczność. Stop tego rodzaju jest stosowany do produkcji blach, pasów, rur i prętów. Mosiądz dwufazowy jest mniej odporny na korozję niż jednofazowy.

– stopowy – ma świetną odporność na korozję, nawet w wodzie morskiej. Bardzo dobrze poddaje się obróbce skrawaniem. Niektóre ze stopów mają zastosowanie przy produkcji łożysk ze względu na dobre właściwości ślizgowe.

– odlewniczy to głównie stop dwufazowy, wieloskładnikowy. Zawiera różne dodatki np.: ołowiu, manganu, aluminium, żelaza i krzemu.

Dobre własności technologiczne i użytkowe sprawiają, że mosiądz należy do najbardziej rozpowszechnionych stopów metali.
W zależności od składu chemicznego łatwo możemy go poddawać obróbce skrawaniem.

Jest to bardzo popularny metal wykorzystywany w metaloplastyce przy produkcji elementów ozdobnych. Z mosiądzu jest wytwarzana armatura oraz elementy maszyn w przemyśle samochodowym, okrętowym, chemicznym, elektrotechnicznym.

Na co dzień mosiądz można zauważyć w wyrobach typu klamki, monety, kłódki, lampy czy balustrady.

Na naszej maszynie waterjet do cięcia wodą z mosiądzu wycinamy najczęściej elementy do maszyn oraz elementy ozdobne. Jest to bardzo wdzięczny metal do obróbki CNC.

 

Telefon Frezowanie obrobka cnc Zapytanie ci�cie wody obrobka cnc