Miedź
9 maja 2018

Kolejnym materiałem, z którego często wykonujemy detale dla Klientów na naszej maszynie do cięcia wodą jest miedź. Doskonale poddaje się również frezowaniu.

Miedź to metal kowalny, półszlachetny o gęstości 8,96kg/dm3 i temperaturze topnienia 1084,45 st. Celcjusza.  Ze względu na pomarańczowo-czerwoną barwę określany jest  mianem „ czerwonego metalu”.  Jest to metal miękki, który wykazuje dobrą plastyczność i bardzo dobre przewodnictwo elektryczne i  cieplne. Poddaje się obróbce w niskich jak i wysokich temperaturach. Można ją dowolnie kształtować.  Nie jest  to jednak materiał zbyt trwały i wytrzymały. W celu poprawienia jej parametrów technicznych bardzo często łączy się ją z innymi metalami, np. Cynkiem, cyną, aluminium czy niklem. W ten sposób tworzy się stop, który jest w stanie znosić duże obciążenia.

Miedź nie poddaje się korozji. Pod wpływem działania wilgoci pokrywa się zieloną warstwą soli miedzi, zwaną inaczej patyną, która chroni ją przed korozją.  Podczas długotrwałego kontaktu z tlenkiem siarki tworzy się na niej czarny nalot. Jest to metal wykazujący właściwości bakteriobójcze. Można ją wielokrotnie poddawać recyklingowi bez utraty jej właściwości. Miedź jest bardzo popularnym metalem kolorowym, który jest stosowany w przemyśle i budownictwie.

Zastosowanie miedzi jest bardzo szerokie. Używa się jej w budownictwie, elektryce, elektronice, telekomunikacji, automatyce jak i w branży motoryzacyjnej. Znajduje zastosowanie w wykonywaniu pokryć dachowych różnego rodzaju budynków. Używa się jej do parapetów zewnętrznych, rynien, do produkcji różnego rodzaju urządzeń, np. klimatyzatorów, chłodnic czy kabli. Miedziane elementy znajdują zastosowanie w instalacjach wodociągowych i kolektorach słonecznych oraz w produkcji elementów architektury. Blacha miedziana doskonale nadaje się do lutowania i spawania w osłonie gazów obojętnych. Dzięki tej właściwości można tworzyć architektoniczne cuda.

Miedź jest ostatnio bardzo modna. Stosuje się ją do ozdoby budynków, mostów, dachów. Miedziane ściany domów wyglądają imponująco. Miedź daje efekt pięknego wykończenia budynków. Największe przybrzeżne elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym i Bałtyckim zawierają w generatorach pierścieniowych do 30 ton miedzi na jedną turbinę. Miedź to bardzo ciekawy metal o szerokich zastosowaniach.

 

Telefon Frezowanie obrobka cnc Zapytanie ci�cie wody obrobka cnc