Glin czyli aluminium
19 lutego 2018

 Glin czyli aluminium

Bardzo często na stole naszej maszyny do cięcia wodą albo na stole frezarki ląduje aluminium, z którego to są wykonywane detale. Co to jest aluminium?

W układzie okresowym pierwiastków Al odczytujemy jako glin, jednak łacińska nazwa tego pierwiastka to właśnie aluminium. Jest to jeden z pierwiastków, które najczęściej występują w przyrodzie. Częściej na naszej ziemskiej planecie występuje tylko krzem i tlen.

Aluminium zaliczamy do bardzo lekkich metali. Gęstość tego pierwiastka wynosi 2,7g/cm3, co oznacza, że jest on trzy razy lżejszy jak żelazo. Nie należy do zbyt trwałych metali. Można jednak zwiększyć jego trwałość poprzez dodanie do niego innych pierwiastków takich jak miedź, żelazo czy krzem. Ciekawy jest proces powstawania aluminium. Pozyskuje się je z boksytu. Kopalinę z kopalni trafia prosto do zakładu wzbogacania, gdzie boksyt zostaje przetworzony w tlenek glinu. Najpierw ruda zostaje rozdrobniona do konsystencji piasku, następnie miesza się boksyt z wodorotlenkiem sodu i wapnem palonym. Otrzymany produkt umieszcza się w zbiornikach ciśnieniowych i podgrzewa do 240 stopni Celcjusza i w efekcie powstaje glinian sodu. Później wytrąca się wodorotlenek glinu, który przemienia się w tlenek glinu w procesie kalcynacji. W kolejnym etapie w elektrolitycznym procesie Halla-Heroulta tlenek glinu przetwarza się w wolny metal.

Glin jest pierwiastkiem bardzo reaktywnym. Na powietrzu pokrywa się ochronną warstwą tlenków. Dzięki temu wykazuje wyjątkowo dużą wytrzymałość na korozję. Aluminium jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i elektryczności. Jest to wyjątkowo plastyczny materiał, łatwo ciągliwy.  Lekkość i wytrzymałość glinu sprawia, że jest on wykorzystywany do  budowy elementów konstrukcyjnych tam, gdzie wymagana jest lekkość i wytrzymałość. Lekkość glinu wykorzystywana jest również w transmisji energii elektrycznej. Długie, wiszące aluminiowe kable są o wiele lżejsze i tańsze od porównywalnych pod względem przewodności, kabli miedzianych

W przemyśle technicznym najszersze zastosowanie mają stopy aluminium. Dzięki obróbce termicznej wykazują one kilkukrotny wzrost parametrów mechanicznych.  Stopy aluminium, dzięki swojej niskiej gęstości wykazują korzystną wytrzymałość właściwą, ale niską wytrzymałość zmęczeniową.

Aluminium, ze względu na swoje cechy ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle zarówno motoryzacyjnym, stoczniowym, budowlanym czy spożywczym..

Telefon Frezowanie obrobka cnc Zapytanie ci�cie wody obrobka cnc