Cięcie węglika krzemu
14 lutego 2018

Nasza maszyna do cięcia wodą stanęła przed nie lada wyzwaniem. Klient poprosił o wykonanie detalu – cięcie węglika krzemu. Cóż to takiego?

Węglik krzemu, inaczej karbokorund, jest to materiał ceramiczny należący do grupy węglików, o ogólnym wzorze SiC. Jest to niezwykle rzadki minerał moissanit występujący w naturze. Krystalizuje się w jednym z trzech układów krystalograficznych: regularnym, heksagonalnym i trygonalnym. Minetał ten został odkryty w Stanach Zjednoczonych przez francuskiego chemika i mineraloga H.Moissana w meteorycie Canyon Diablo. Od lat 60-tych XX w. węglik krzemu jest produkowany syntetycznie, głównie dla potrzeb przemysłu. W jubilerstwie największe znaczenie mają bezbarwne kryształy węglika, krystalizujące w układzie heksagonalnym. Kamienie jakości jubilerskiej pojawiły się pod koniec lat 90-tych XX w.

W obszarze zainteresowań naukowców węglik krzemu pojawił się pod koniec XIX wieku, ze względu na poszukiwanie nowych i niedrogich materiałów ściernych. Pierwszą metodą, która została opatentowana przez wynalazcę – E. G. Achesona – była reakcja krzemionki i węgla w piecu elektrycznym. Metoda ta jest stosowana do dzisiaj w niewiele zmienionej formie. Węglik krzemu można również otrzymać w wyniku pirolizy polikarbosilanów, inaczej suchej destylacji.

Węglik krzemu, nazywany jest również karbokorundem ze względu na swoją twardość. Jego twardość zawiera się pomiędzy twardością diamentu i korundu. Twardość jest główną zaletą węglika krzemu. Według skali Brinella – 1150, a wg skali Mohsa jego twardość to 9,5. Zaletą węglika jest również jego bardzo wysoka odporność termiczna. Pod normalnym ciśnieniem nie ulega stopieniu, ale sublimuje    (przechodzi z ciała stałego w gaz) w temperaturze powyżej 2500 st. C. Jest to materiał bardzo kruchy.

Węglik krzemu bywa wykorzystywany do pokrycia powierzchni pracujących w wysokich temperaturach, na przykład powierzchni bocznych cylindrów silników, oraz jako osłony termiczne w pojazdach kosmicznych. Jednym z nowszych zastosowań węglika krzemu jest produkcja tranzystorów mikrofalowych. W czystej postaci wykorzystywany jest w biżuterii zamiast diamentu.

Właściwości węgliku krzemu:

Z takim mega twardym, o wysokiej wytrzymałości mechanicznej materiałem zmierzył się nasz waterjet Maxiem1530. I udało się cięcie węglika krzemu .  Potwierdza się twierdzenie, że maszyną typu waterjet można przeciąć prawie wszystko.

 

Telefon Frezowanie obrobka cnc Zapytanie ci�cie wody obrobka cnc