Zalety cięcia wodą
27 stycznia 2018

Zalety cięcia wodą

Zalety cięcia wodą. Cięcie wodą na maszynie zwanej waterjetem to szybki, łatwy w obsłudze, niezwykle precyzyjny i przyjazny dla środowiska sposób cięcia. Ta technologia obróbki materiałów cieszy się coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorców.  Ze względu na niezwykłą precyzję cięcia i uniwersalność zastosowania w produkcji jest to zdecydowanie najlepszy wybór.

Maszyna do cięcia wodą w niczym nie ustępuje tradycyjnym metodom cięcia takim materiałów jak: stal, kamień, drewno, szkło, plastik i inne tworzywa sztuczne. Technologia abrasive water jet pozwala na Cięcie bardzo twardych materiałów taki jak np. tytan, o grubości ok. 200 mm i więcej.

Pierwszą zaletą cięcia wodą jest różnorodność materiałów, z których możemy wyciąć dowolny kształt. Jest to metoda cięcia „na zimno”. Dzięki temu świetnie się sprawdza w cięciu grubych blach, a szczególnie tych materiałów, które są wrażliwe na ciepło.  Cięcie wodą zapewnia krótki okres realizacji każdego zlecenia i odbywa się w temperaturze do 40 stopni C co nie powoduje zmian w strukturze materiału. Technologia waterjet nie powoduje w obrabianym materiale obciążeń termicznych, mechanicznych i chemicznych. Świetnie się nadaje w przypadku wykonywania elementów z aluminium.

Podczas procesu obróbki maszyna do cięcia wodą nie wydziela żadnych szkodliwych oparów czy gazów. Jest to maszyna ekologiczna i bardzo przyjazna dla środowiska i użytkowników. Nie wymaga stosowania żadnych szkodliwych dodatków. Jedyne czego potrzeba to woda i garnet – naturalny minerał.

Tnąc na maszynie typu waterjet możemy wybrać sobie jakość cięcia w zależności czy detal będzie poddawany dalszej obróbce czy też nie. Jakość cięcia jest zależna od prędkości posuwu, im wolniej tym gładsze są krawędzie ciętego materiału.

Przy cięciu blach powyżej 15mm cięcie wodą jest zdecydowanie tańszą metodą niż np. laser. Poza tym cięcie wodą powoduje niewielkie straty w materiale. Tzw. ”odpad”  jest niewielki dzięki wąskiej szczelinie cięcia. Następuje optymalne wykorzystanie materiału.

Cięcie wodą jest niezwykle uniwersalną i ekologiczną metodą cięcia. To jego największe zalety.

Wady cięcia wodą

Wadą cięcia wodą jest fakt cięcia przez całą grubość materiału.  Jest to technologia, którą można wykorzystać tylko do płaskich powierzchni.

Telefon Frezowanie obrobka cnc Zapytanie cicie wody obrobka cnc