Cięcie wodą
22 stycznia 2018

Cięcie wodą – waterjet

Cięcie wodą – waterjet . Główną naszą domeną i fascynacją jest technologia waterjet – obróbka wodą.

WATERJET to nazwa zapożyczona z języka angielskiego, która określa maszynę wykorzystującą do cięcia strumień sprężonej wody. W zależności od materiału, jaki zamierzmy ciąć strumień wykorzystuje samą wodę lub też z domieszką ścierniwa – garnetu.

Co możemy wyciąć strumieniem wody?

Za pomocą strumienia wody możemy ciąć właściwie wszystko, jeżeli tylko zmieści się na stole roboczym. Najbardziej popularne materiały do cięcia których jest wykorzystywana technologia cięcia wodą to METALE, gdyż strumień wody połączony ze ścierniwem z dużą precyzją może wyciąć nawet najbardziej skomplikowane i wymyślne kształty, a do tego szybko i ekonomicznie.  Metoda cięcia wodą jest więc bardzo przydatna i popularna w przemyśle.

Technologia waterjet jest również wykorzystywana do cięcia szkła i kamienia. Jest to technologia szczególnie wykorzystywana do cięcia skomplikowanych kształtów, których uzyskanie tradycyjnymi metodami jest bardzo trudne,  a często wręcz niemożliwe. Materiały te są popularne wśród artystów, którzy dzięki systemowi cięcia wodą mogą realizować swoje najśmielsze wizje.

Cięcie wodą – waterjet jest bardzo często wykorzystywane przy cięciu ceramiki. Płytki można dociąć w dowolnym kształcie i wymiarze, aby idealnie wykończyć pomieszczenie. Z płytek czy gresu możemy również stworzyć niesamowite kształty na ścianach czy podłodze, co jest wręcz niemożliwe do uzyskania przy zastosowaniu tradycyjnych metod docinania płytek. Ogranicza nas tu tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.

Możemy ciąć również wszelkiego rodzaju materiały miękkie, tj. guma czy pianka. Wykorzystywany jest wtedy sam strumień wody, bez domieszki ścierniwa.

Cięcie wodą jest jedyną metodą cięcia blach powlekanych, gdyż nie tolerują one temperatury i nie mogą być cięte innymi metodami, np. laserowo.

Z pośród materiałów, których nie możemy ciąć to jedynie diamenty, szkło hartowane i niektóre materiały kompozytowe. Diamenty są zbyt twarde, szkło hartowane popęka podczas cięcia, a kompozyty to materiały złożone i woda może przenikać pomiędzy warstwami i powodować rozwarstwienie.

Maszyny do cięcia wodą są używane najczęściej w zakładach produkcyjnych wykonujących detale dla różnych gałęzi przemysłu, np.: motoryzacyjnego, maszynowego, stoczniowego czy lotniczego.

 

 

Telefon Frezowanie obrobka cnc Zapytanie cicie wody obrobka cnc